Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg (restless legs syndrome – RLS) to schorzenie będące zaburzeniem ruchowym dającym objawy nocą i podczas odpoczynku. Nawet co dziesiąta osoba podczas snu tańczy, biegnie – tak swoje przypadłości opisują osoby, które chorują na zespół niespokojnych nóg, coraz częściej diagnozowany.

Jest to zaburzenie ruchowe pojawiające się najczęściej podczas snu i wypoczynku, które powoduje męczący i uciążliwy przymus poruszania nogami oraz nieprzyjemne uczucie mrowienia, drętwienie, a nawet swędzenie w stopach, łydkach i udach. Chorzy, opisując je, mówią często o „milionie mrówek i igieł” w nogach zmuszające do przewracania się z boku na bok i niespokojnego snu.

Przyczyny

Przyczyny RLS nie są jednoznacznie rozpoznane. Specjaliści twierdzą, że w 60% przypadków powodem choroby może być podłoże genetyczne. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się nawet między 20. a  30. rokiem życia. Przez lata badań zaobserwowano również, że niektóre osoby są bardziej narażone na występowanie tej dolegliwości, np. chorzy na cukrzycę, niewydolność nerek, schorzenia tarczycy czy reumatoidalne zapalenie stawów, a także osoby z chorobą Parkinsona, guzem rdzenia kręgowego i neuropatią obwodową. I chociaż schorzenie częściej dotyka mężczyzn, na RLS skarży się także co piąta kobieta w ciąży, zwłaszcza w jej późniejszym okresie. Jednak w tym przypadku objawy choroby często same ustępują od razu po porodzie. Specjaliści zwracają uwagę na dietę – powodem rozwoju zespołu niespokojnych nóg może być niedobór żelaza.

Rozpoznanie i leczenie

Zespół niespokojnych nóg można rozpoznać jedynie podczas wywiadu z pacjentem, nie ma obecnie innych metod diagnostyki tej choroby. Zaleca się także serię badań, m.in. morfologię, oznaczenie stężenia żelaza we krwi, ferrytyny, magnezu oraz kreatyniny. Z chorobą można jednak skutecznie walczyć. Czasem wystarczą jedynie zmiany w stylu życia – ograniczenie spożycia alkoholu, kofeiny, papierosów; ważna jest odpowiednia ilość płynu w organizmie; dieta bogata w żelazo, kwas foliowy oraz magnez; ćwiczenia relaksacyjne, jak joga czy bieganie są bardzo pomocne w RLS. Ulgę w łagodnych dolegliwościach przynoszą także domowe sposoby – ból złagodzić można ciepłymi i zimnymi okładami, gorącą kąpielą oraz masażami rozluźniającymi napięte mięśnie nóg.

Pomoc specjalisty

Jeśli domowe sposoby na złagodzenie bólu nie przynoszą poprawy, konieczne jest leczenie farmakologiczne pod opieką lekarza specjalisty. Dobrze dobrana terapia daje pacjentom trwałą i odczuwalną ulgę.

następny artykuł